February 23, 2002
at the Brooklyn Brewery
in Brooklyn, New York

Once again, the Best of Brooklyn was a huge success. Thanks to all who judged, stewarded, volunteered, and donated prizes. Congratulations to the following winners!

Note: Photos of the competition are posted at: http://www.triagemusic.com/bob2002.html
Some will be placed on this page soon.

A complete list of Winners and Sponsors Follows.

Any comments regarding this competition should be directed to the Competition Organizer, not the webmaster of this site.

 

Winners:

 

1, 2, 3 - American Lager, European Pale Lager, and Light Ale (collapsed)

  • 1st place:  Jon Kretzer, Northport, NY (Northern German Pilsner)

  • 2nd place:   Mike Manzi, Astoria, NY (American Light Lager)

  • 3rd place:  Jon Kretzer, Northport, NY (Bohemian Pilsner)

 

4 - Bitter & English Pale Ale

  • 1st place:  Jon Kretzer, Northport, NY (Strong Bitter/English Pale Ale)

  • 2nd place:  Tess & Mark Szamatulski, Trumbull, CT (Ordinary Bitter)

  • 3rd place:  Tess & Mark Szamatulski, Trumbull, CT (Special/Best Bitter)

 

 5 & 10 - Scottish Ales and Brown Ale (collapsed)

  • 1st place:  Jon Kretzer, Northport, NY (American Brown)

  • 2nd place:  Chris Baas, Midland Park, NJ (Mild)

  • 3rd place:  Kerry Blette, Valley Stream, NY (Export 80/-)

 

6 - American Pale Ale

  • 1st place:  Chris Baas, Midland Park, NJ

  • 2nd place:  Jeff Carlson, Grand Rapids, MI

  • 3rd place:  Bill Novy, Wycoff, NJ

 

7 - India Pale Ale

  • 1st place:  Len Safhay, Marlboro, NJ

  • 2nd place:  Mike Manzi, Astoria, NY

  • 3rd place:  (no award given)

 

8 & 9 -  K´┐Żlsch and Altbier & German Amber Lager (collapsed)

  • 1st place:  Chris Baas, Midland Park, NJ (Alt)

  • 2nd place:  Rod Silverwood, Lee, NH (Vienna Lager)

  • 3rd place:  Jon Kretzer, Northport, NY (Vienna Lager)

 

11 - English & Scottish Strong Ale

  • 1st place:  Paul Kervran, Clinton, NJ  (Strong Scotch Ale)

  • 2nd place:  Bill Breidenbach, Copiague, NY Brewers East End Revival, (Old Ale)

  • 3rd place:  Ben Jankowski, Oyster Bay, NY (Strong Scotch Ale)

 

12 - Barleywine & Imperial Stout

  • 1st place:  Kevin Winn, New Rochelle, NY  Malted Barley Appreciation Society (English-style Barleywine)

  • 2nd place:  Rob Nebeling, Paramus, NJ (Russian Imperial Stout)

  • 3rd place:  Dave Cinquina & Mike Connelly, Flanders, NJ  (American-style Barleywine)

 

13, 14 & 23 - European Dark Lager, Bock, & Smoke-Flavored Beer (collapsed)

  • 1st place:  Rod Silverwood, Lee, NH (Classic Rauchbier)

  • 2nd place:  Bill Breidenbach, Copiague, NY, Brewers East End Revival, (Doppelbock)

  • 3rd place:  Dave Justice, Knoxville, MD (Other Smoked Beer)

 

15 - Porter

  • 1st place:  Paul Kervran, Clinton, NJ (Robust)

  • 2nd place:  Dan Martich, Fairfield, CT  (Robust)

  • 3rd place:  Ben Jankowski, Oyster Bay, NY (Robust)

 

16 - Stout

  • 1st place:  Stephen Martin, Port Jefferson Station, NY (Foreign Extra Stout)

  • 2nd place:  Jeff Carlson, Grand Rapids, MI (Dry)

  • 3rd place:  Bill Novy, Wycoff, NJ (Dry)

 

17 - Wheat Beer

  • 1st place:  Bill Breidenbach, Copiague, NY, Brewers East End Revival, (Bavarian Weizen)

  • 2nd place:  Jim Simpson, Ridgewood, NY, Malted Barley Appreciation Society, (Berliner Weisse)

  • 3rd place: Bill Breidenbach, Copiague, NYBrewers East End Revival, (Weizenbock)

 

18 - Strong Belgian Ale

  • 1st place:  Phil Clarke, Bronx, NY, New York City Homebrewers Guild, (Belgian Strong Dark)

  • 2nd place:  Roy Roberts, New York, NY, (Belgian Strong Golden)

  • 3rd place:  Jim & Jean Thoms, Kings Park, NY, Brewers East End Revival, (Tripel)

 

19 & 20 - Belgian & French Ale and Lambic & Belgian Sour Ale (collapsed)

  • 1st place:  Jim & Jean Thoms, Kings Park, NY, Brewers East End Revival, (Lambic)

  • 2nd place:  Dave Justice, Knoxville, MD (Witbier)

  • 3rd place:  Jim & Jean Thoms, Kings Park, NY, Brewers East End Revival, (Saison)

 

21 & 22 - Fruit Beer & Spice/Herb/Vegetable (collapsed)

  • 1st place:  Bill Novy, Wycoff, NJ (Christmas beer with orange peel, vanilla, nutmeg, ginger, allspice)

  • 2nd place:  Ben Jankowski, Oyster Bay, NY (Clove, cinnamon, nutmeg, jerk powder, grains of paradise)

  • 3rd place:  Ben Jankowski, Oyster Bay, NY (Pumpkin, Cinnamon)

 

24 - Experimental

  • 1st place:  Phil Clarke, Bronx, NY New York City Homebrewers Guild, (Samiclaus clone)

  • 2nd place:  Mike Spinelli, Cherry Hill, NJ, (Rogue Chocolate Stout clone)

  • 3rd place:  Kevin Winn, New Rochelle, NY, Malted Barley Appreciation Society, (Belgian Strong Golden Ale with lambic yeast and raspberries)

 

25 - Mead

  • 1st place:  Eileen Tronolone, Glen Cove, NY, New York City Homebrewers Guild, (Other Fruit Melomel:  Carrots, grape juice, ginger)

  • 2nd place:  Eileen Tronolone, Glen Cove, NY, New York City Homebrewers Guild, (Other Fruit Melomel:  Elderberry, apple juice)

  • 3rd place:  Nick & Nancy Edgington, Lake Grove, NY (Other Fruit Melomel:  Mesquite honey, prickly pear cactus)

 

26 - Cider

  • 1st place: Jeff Carlson, Grand Rapids, MI (Standard Cider)

  • 2nd place:  Tom Cahalane, Marlboro, NJ, New York City Homebrewers Guild, (Standard Cider with Cranberry Juice)

  • 3rd place:  Tom Cahalane, Marlboro, NJ, New York City Homebrewers Guild, (Standard Cider)

 

Best of Show:

  • Paul Kervran (Robust Porter)

First Time Contestants' Best of Show:

  • Theodore Nowakiwskj,  Mount Vernon, NY (Dubbel)

See you next year at the Best of Brooklyn VI!

 

Sponsors: